CARDABLE Nedir?

İnternet üzerinden 3D Secure (3 Boyutlu Güvenlikolarak alışveriş yaptığımız yerler haricinde olan diğer siteler cardable siteler olarak isimlendirilir burada her hangi bir güvenlik yoktur kart bilgileri girilir hesapta para varsa kart sahibine her hangi bir uyarı sms şifre vs göndermeden parayı çeker ve alışveriş gerçekleşir.

Cardable siteler günümüzde eskisi kadar fazla olmasa da ne yazık ki halen sorumsuz site sahipleri yüzünden istenildiği zaman dolandırıcılar tarafından bulunabiliyor.

Nasıl yapılıyor?

Öncelikle kredi kartı bilgileniz çalınıyor bu kap kaç yoluyla yada internet üzerinden çalınabilir almaları gereken kart numaranız ve arkasındaki güvenlik numaranız sonrasında iş cardable sitelerden alışveriş yapmaya kaldı. Günümüzde dünya çapında en büyük internet dolandırıcılığı yöntemi ne yazık ki bu ve oldukça kolay bir yöntem google üzerinden aratıldığında sizde göreceksiniz ki kart bilgileri çerez gibi sağda solda geziyor.

Nasıl Korunmalı?

Öncelikle kredi kartlarınız kap kaç veya herhangi bir hırsızlık olduktan sonra hemen sorumlu banka ile görüşülüp kullanıma kapatılmalı ve mümkünse internetten alışveriş yapmıyorsanız müşteri temsilcisi ile iletişime geçilip kartınızın internette kullanımını kapattırabilirsiniz bununla birlikte çalınıp internete düşse bile alışveriş yapılamayacaktır.

Günümüzde çok fazla dolandırıcılık yöntemleri türedi her gün bunlara bir önlem gelse de ne yazık ki bir o kadar da yeni yöntemler çıkıyor bizim yapmamız gerekense yeniliklerden en önce faydalanmak denemek değil bekleyip güvenirliğini görmek ve dikkatli olmak ekstre kesildiğinde bir süprizle karşılaşmak istemeyiz.

 

Yorum Yap