Mobil

Android’de bilinmeyen bir özellik “Rahatsız Etme”

Tarafından yazılmıştır Weblenek

Rahatsız etme modunu kullanıyorsanız Android’in belkide geliştirilmiş en iyi özelliklerinden birini kullanıyor olabilirsiniz. Bu özellik “Rahatsız Etme” olarak adlandırılır ve Android 5.0 Lollipop’tan bu yana yapılan tüm Android güncellemelerinin daha da geliştirdiği özelliklerden birisi olmuştur ve çoğu kişi tarafından da kullanılır. Rahatsız Etme, işleyiş mantığı olarak steroidler de sessiz moda benzer. Telefonunuzu hızlı veya otomatik olarak pasifleştirebilir, aynı zamanda bazı kişilerin ve uygulamaların devreden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede dikkat dağıtıcı bildirimler, gereksiz hatırlatmalar ve görüşmek istemediğiniz kişilerden gelen mesaj ve çağrıları otomatik olarak susturmuş olursunuz.

Android 5.0 sürümünün üzerinde bir güncellemeye sahip olan herhangi bir telefon, Rahatsız Etmeyin işlevinin bir türüne mutlaka sahip olmalıdır. Bazen üreticiler ilgili işlevi yeniden adlandırır veya ayarları değiştirir. Bu nedenle genel geçer bir yöntem bulunmamaktadır ancak genel hatlarıyla tüm sistemlerde işleyiş mantığı aynıdır.

Rahatsız Etme Özelliği Nedir?

“Rahatsız Etmeyin”, cihazınızdaki bildirimleri ve uyarıları sınırlamanıza veya tamamen susturmanıza izin verir. Telefonunuzu yalnızca sessiz moda almaktan çok daha güçlüdür. İşte ‘Rahatsız Etmeyin’ özelliğini kullanmanın kullanışlı olabileceği birkaç örnek:

Uyurken her gece bildirimleri otomatik olarak susturma ve belirli bir saatten sonra tekrardan eski haline getirme.
Alarm susuncaya kadar tüm bildirimleri pasif hale getirme
Bir etkinlik sırasında sesleri otomatik olarak susturma ancak telefonun tüm işlevlerine devam edebilmesi.
En sevdiğiniz insanlar (listesini sizin oluşturacağınız) tarafından gönderilenler dışındaki tüm mesajları, çağrıları ve bildirimleri yoksayma

Rahatsiz edilmemenizin günlük hayatınızda nasıl faydalı olabileceğini düşünebilirsiniz ancak bildirimler bazı anlarda gerçekten çok dikkat dağıtıcı olabilir. Rahatsız Etmeyin işlevi bildirimleri üç farklı sessizlik düzeyiyle yönetir:

Mutlak sessizlik – Tamamen telefonunuzu susturun. Hiçbir şey hakkında bildirim almayacaksınız. Alarm bile çalmayacaktır.

Yalnızca alarmlar – Adının gerektirdiği gibi, alarmlar haricindeki tüm bildirimlerin susturulmasını sağlar.

Yalnızca önemliler – Alarmlar, kişiler, hatırlatıcılar ve seçtiğiniz etkinlikler dışındaki her şeyin susturulmasını sağlar.

Rahatsız Etmeyin Özelliğinde İstisnalar

Rahatsız Etmeyin özelliğini telefonu sessize almaktan ayıran en önemli özellik sizin için önemli olan bildirimleri almanıza imkan sağlamasıdır. Sizin özelleştireceğiniz öncelikler sayesinde kişi ve bildirimler ile ilgili sonsuz kombinasyonlar oluşturup her türlü duruma karşı hazır olabilirsiniz.

Telefonunuzun Ayarlar kısmına giriş yapıp ‘Rahatsız Etme’ sekmesine tıkladığınızda karşınıza bazı istisnaları belirleyebileceğiniz bir liste çıkacak. Bu liste sayesinde bazı kişi ve uygulamaları istisna olarak ekleyip geri kalan tüm bildirim ve sesleri susturabileceksiniz. Bazı kişiler için arama filtresi dahi oluşturabilirsiniz; yani bir arkadaşınızın size mesaj atması halinde kendisinden bildirim almamak isteyebilir ancak araması halinde telefonunuzun çalacağı şekilde bir kural oluşturabilirsiniz. Tüm bunları yalnızca ‘istisna ekle’ butonuna dokunarak başarabilirsiniz.

Rahatsız Etme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Rahatsız Etmeyin’i kullanmanın iki farklı yolu vardır: manuel ve otomatik. İlk olarak, manuel yöntemi gözden geçireceğiz. Telefonunuzu ‘Rahatsız Etmeyin’ özelliğine rastgele bir süre koymak istediğinizde bunu kullanacaksınız. Belki de dikkati dağıtmadan 90 dakikalık bir film süresince telefonunuzun açık kalmasını ancak 90 dakika sonra otomatik olarak tekrardan telefonunuzun tüm bildirimlere açılmasını isteyebilirsiniz. ‘Rahatsız Etme Modu’nu yalnızca birkaç adımda hızla etkinleştirebilirsiniz.

Manuel olarak ‘Rahatsız Etme’ modunu etkinleştirmek

Hızlı ayarlara geçiş için ekranı aşağı doğru hızlıca kaydırın. ‘Rahatsız Etme’ düğmesine dokunun. Karşınıza çıkan seçeneklerden birisini seçerek sessizliğin derecesini belirleyin. Rahatsız Etme özelliğinin süresini ayarlayabileceğiniz ekrandan ‘Kapatana Kadar’ diyerek veya belirli bir süre atayarak onay verin. ‘Rahatsız Etme’ özelliğini tekrar pasif hale getirmek için yeniden ilgili butona hızlı ayarlardan tıklamanız gerekecek.

Rahatsız Etme özelliğini otomatik olarak etkinleştir

Rahatsız Etme özelliğini Ayarlar menüsünden bulduktan sonra kendinize özel bazı kombinasyonlar üretip bunu kural olarak belirleyebilme kabiliyetine sahip oluyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda otomatik olarak açılması, ihtiyacınız bittiğinde otomatik olarak kapanması için baz almanız gereken kriter ise zaman. Zaman ayarlamasına göre sizin kurallarınızı uygulayacak olan Rahatsız Etme işlevi belirli süreler için size çok yardımcı olacaktır.

Ayarlar’a giriş yapın, rahatsız etme işlevini bulup üzerine tıklayın, karşınıza haftasonu, haftaiçi ve etkinlik adı altında 3 seçenek çıkacak aşağı tarafta yer alan kural ekle butonuna dokunun.

Önce kural için bir isim oluşturun ardından başlangıç gününü ve zamanını seçtikten sonra bitiş günü ve zamanını seçin. Bu seçimi yaptıktan sonra sessizlik derecesini belirleyip ilgili kuralı kaydedin.

Bu kadar! Artık telefonunuz müsait olmadığınızda sizi rahatsız edebilecek her türlü bildirimi engelleyecektir. Kesintiye uğrayan uyku ve toplantının önüne geçebilmenizi sağlayacak bu uygulama belki de Android’in en yabana atılan uygulaması ancak hayatınızı kolaylaştıracağından eminiz.

Yorum Yap