Sağlık

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemler

Tarafından yazılmıştır Cihan

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemler

Bebeklerde gaz sancısı, tüm aile bireylerinin uyku düzenini etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca aynı durum, bebek içinde geçerlidir. Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemler sayesinde, bu sancıları en aza indirebilmek mümkündür.

Ancak bebeğinizin sürekli ağlamasına neden olan bir durumla karşılaştığınızda, öncelikle doktora gitmek her zaman en akılcı seçenek olacaktır. Çünkü bebeğin kesin olarak gaz sancısı nedeniyle huzursuz olduğuna emin olmadığınız durumlarda, bu huzursuzluğun altında farklı nedenler yatabilir.

bebeklerde gaz sancısı 34f 800x400

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemler

1- Öncelikle bebeğin, kendisini güvende hissetmesini sağlayın. Bunu yapmak için ilk yapacağınız işlem, bebeği emzirmek olabilir.

2- Bebeğinizi kucağınıza alarak, dans eder gibi sallayın. Bu onun rahatlamasını sağlayarak, huzursuzluğunu hafifletecektir. Bunu yaparken aynı zamanda, sırtı sıvazlanmalı ve sözlü olarakta rahatlanması sağlanmalıdır.

3- Oturduğunuz yerde bebeğinizi kucağınıza alıp, kolunuz ve dizinizin üzerine yüzüstü yatırın. Daha sonra diğer elinizle bebeğinizin sırtını, yukarıdan aşağı doğru sıvazlayın. Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemler arasında, en bilindik yöntemlerden biriside budur.

4- Gaz giderici olduğuna inandığınız ilaçları, kullanmamaya özen gösterin. Belki de bu huzursuzluğun altında, farklı bir neden vardır.

5- Gaz sancısından dolayı ağladığına inanıyorsanız, bebeğinize ılık su ile banyo yaptırarak rahatlamasını sağlayın.

6- Huzursuzluğunu hafifletmek için, dikkat dağıtıcı nesnelerle ilgisini çekmeye çalışın. Dikkatini dağıtmaya yönelik yapacağınız uğraşlar, bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemler arasında denenmiş yöntemler arasında yer almaktadır.

7- Bebeğinizi emzirme sürecindeyseniz, gaz yapan yiyecekler yemekten kaçının. Bu yiyeceklerin etkisi, anne sütü aracılığı ile bebeğe etki edebilmektedir.

 

Bebeklerde gaz sancısının nedenleri

Sindirim sistemi sorunları: Bebeklerde gaz sancısına neden olan faktörlerin kaynağında, genellikle sindirim sistemi sorunları yer almaktadır. Bebeklerin kanında motilin adlı maddenin bazı bağırsak problemleri nedeniyle yükselmesi, gaz sancısı sorununu daha ön plana çıkarmaktadır.

Mide boşalması sürecini hızlandıran motilin, bağırsak hareketliliğini de hızlandırarak gaz oluşumuna neden olmaktadır.

İnteraksiyonel hipotez: Annenin bebeğe karşı ilgisiz kalması, annenin beslenmesi ve daha birçok faktör, bu başlık altında sıralanabilir. Annenin aldığı sıvı veya katı besin maddeleri, gaz oluşumunu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Merkezi sinir sistemi: Bağırsakların melatonin yetersizliği sonucunda, fazla gaz oluşumu sorunu ortaya çıkmaktadır. Melatonin ve serotonin adlı salgıların düzensiz bir şekilde salgılanması, bebekte gaz oluşumuna etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yap