Sağlık

Besleyici Ama Düşük Kalorili Yiyecekler

Besleyici yiyecekler düşük kalorili yiyecekler
Tarafından yazılmıştır Cihan

Besleyici Ama Düşük Kalorili Yiyecekler

Kilo vermek adına verilen uğraşların yanı sıra, düşük kalorili yiyecekler tüketmeye dikkat etmekte en az yapılan egzersiz ya da diyet programları kadar önemlidir. Aldığımız kaloriden çok daha azını yakmak, fazla kilolara neden olan en temel faktörler arasında gelmektedir. Bu nedenle en azından kalorisi düşük olan yiyecekleri tercih ederek, kilo alımını yavaşlatabilir, hatta durdurabilirsiniz.

Aşağıda besleyici özelliği fazla, kalori açısından düşük yiyeceklerden bazıları yer almaktadır.

Besleyici Ama Düşük Kalorili Yiyecekler

Kuşkonmaz: C, A, B6 vitaminleri açısından zengin olan kuşkonmazın 4 tane haşlanmış sapı, sadece 13 kalori içermektedir. Kuşkonmazın içeriğinde aynı zamanda, magnezyum, potasyum, demir ve niasin zengin olarak bulunmaktadır.

Roka: Düşük kalorili yiyecekler arasında sıklıkla tercih edilen rokanın 1 kasesi, yaklaşık 7 kalori içermektedir. Bu nedenle diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Roka ayrıca K, C, A vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir, folat ve fosfor açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Brokoli: Büyük kase bir brokolide, yaklaşık olarak 27 kalori bulunmaktadır. Brokoli zengin bir C vitamini kaynağı olup, 1 kase brokoli günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacının, yaklaşık olarak %84’ünü karşılamaktadır. Büyük bir kase brokoli aynı zamanda günlük A vitamini ihtiyacının, yaklaşık olarak %24’ünü karşılamaktadır.

Tavuk suyu çorbası: Hem lezzetli, hem düşük kalorili yiyecekler arasında olan ve hem de daha besleyici yiyeceklerden biriside, tavuk çorbasıdır. Tavuk suyu ya da bulyonla hazırlanmış 1 kase tavuk suyu çorbası, yaklaşık olarak 10 kalori değerine sahiptir.

Brüksel lahanası: 1 tane haşlanmış orta boy Brüksel lahanası, yaklaşık olarak 8 kaloridir. Potasyum, manganez, C , A ve K vitaminleri açısından zengin sebzeler arasında yer almaktadır.

Lahana: Haşlanmış yarım kase lahananın kalori değeri, 17’dir. Bir porsiyon lahana ile günlük C vitamini ihtiyacınızın, %47’sini karşılamak mümkündür.

Karnabahar: B6, K ve C vitaminleri, fosfor, magnezyum ve potasyum mineralleri açısından zengin olan karnabaharın 100 gramı, 25 kaloriye denk gelmektedir.

Marul: 1 porsiyon marul yaklaşık olarak, 8 kaloriye tekabül etmektedir. 1 porsiyon marul, günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %82’sini karşılayan önemli bir A vitamini kaynağıdır.

Bunların dışında su teresi, ıspanak, kale, mantar, kabak, domates, greyfurt ve kereviz gibi besin maddeleri de, besleyici özelliğe sahip düşük kalorili yiyecekler arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yap