Sağlık

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Cihan

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Dünya genelinde en fazla fındık üretimi yapılan ülkelerden birisi olan Türkiye’de, her ne kadar değeri tam anlaşılamamış olsa da fındığın sayısız faydaları bulunmaktadır.  Adeta enerji ve protein deposu olan fındık, kalp ve damar hastalıklarından tutunda, sindirim sistemi ve zeka gelişimine kadar sayısız faydalara sahiptir. Fındığın faydaları sayılmayacak kadar çok olsa da, ülkemizdeki Pazar fiyatının tüketimi düşürdüğü ve bu faydalardan tam olarak yararlanamadığımız bir gerçektir.

Fındığı çiğ, kurumuş ve kavrulmuş olarak tüketebileceğimi gibi, birçok kaliteli çikolata markalarının içerisinde de işlenmiş bir şekilde tüketmek mümkündür. Aşağıda fındığın faydaları hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Kalp ve Damar Sağlığı: Fındığın en önemli faydaları, kalp ve damar sağlığına olan olumlu katkılarıdır. İçeriğindeki doymamış yağ oranı, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca içeriğinde zengin miktarda bulunan omega 3 yağları, damarların korunup sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Kötü kolesterolü düşüren fındık, aynı zamanda iyi kolesterolün yükselmesine de yardımcı olmaktadır.

Hafıza ve Zihinsel Gelişim: İçerisinde bol miktarda E vitamini barındıran fındık, hafıza ve zihinsel gelişimi artıran en önemli besin maddelerinden birisidir. Yaklaşık olarak bir su bardağı kadar fındığın, yetişkin bir insanın günlük ihtiyacı olan E vitamininin %86’sını karşıladığı bilinmektedir. Yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan hafıza zayıflığına karşı önemli ölçüde koruma sağlayan fındık, içerdiği C ve A vitaminleri sayesinde, göz sağlığı açısından da faydalıdır.

Antioksidan Etkisi: Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olması, fındığın faydaları arasında önemli bir yere sahiptir. Düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, vücudun zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığı: Fındığın faydaları, cilt sağlığı üzerinde de kendisini göstermektedir. Cilt için sorun olan serbest radikallerle savaşması, fındığın cilt için bilinen en önemli yararları arasında yer almaktadır. Güneş ışınlarının sebep olduğu cilt kanseri için, düzenli bir şekilde fındık tüketimi tavsiye edilmektedir.

Kilo Kontrolü, Protein Deposu, Sindirim Sistemi ve Dahası!

Protein Deposu: Fındık tüm bu yararların yanı sıra, önemli bir protein deposu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle spor yapanların tüketmeye özen gösterdiği fındık, sporcularda kas yıkımını engelleyen önemli ve doğal protein depoları arasında gösterilmektedir.

Kilo Kontrolü: Ara öğünlerde tüketebileceğiniz gibi, yemeklerden öncede bir avuç fındık tüketerek aşırı yemek yeme hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak kalori açısından da zengin olan fındık, fazla tüketilmemeye de dikkat edilmelidir.

Sindirim Sistemi Sağlığı: Oldukça önemli bir lif kaynağı olması nedeniyle, sindirim sistemine olan katkısı tartışılmaz besinler arasındadır. Fındığın faydaları arasında yer alan sindirim sistemi sağlığı için, her gün bir avuç tüketilmelidir.

Bunların dışında kanser oluşumunu engellemesi, ruh sağlığı ve sinir sistemi sağlığı da, fındığın faydaları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Günlük bir avuç fındık tüketmek, genel beden sağlığı için inanılmaz derecede faydalıdır.

 

Yorum Yap