Gündem Teknoloji

Uydu parçaları Türkiye’de üretilecek

Tarafından yazılmıştır Weblenek

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Türkiye Uzay Ajansı’yla birlikte bundan sonrasında uydu üreten, uydu fırlatan fakat bununla kanaat etmeyip uydu ihraç eden bir ülke haline gelmek istiyoruz” diye konuştu.


Ulaştırma, Denizcilik ve Iletişim Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasına ilişik, “Türksat 5A ve 5B ile beraber yerli ürün katkısını, ulusal ürün katkısını artırarak, devletimizde de artık uydu parçalarını üretebilir hale geleceğiz ve Türksat 6A’yı allahın izniyle tamamiyle ulusal ve yerli katkılarla devletimizde üretmiş olacağız” dedi.12 ülkenin uydu fırlatma kabiliyetine haiz bulunduğunu söyleyen Arslan, Türkiye’nin de Uzay Ajansı’yla bu ülkeler arasına gireceğini kaydetti.

ASTRONOT YETİŞECEK

Bilhassa astronot eğitimi dahil, bir fazlaca mevzuda bu ülkeler içinde yer alacaklarını özetleyen Arslan, şu şekilde devam etti: “Uzaya uydu fırlatma kabiliyeti dahil ki bugün dünyada 12 ülke uydu fırlatma kabiliyetine haiz, bunların arasına girmiş olacağız. 10 senedir mühendislerimizi dünyanın her yerinde imalat evrelerinde da bulunduruyorduk.”

Uydu ihraç eden ülke olacağız

Türkiye’nin Uzay Ajansı’yla beraber bundan sonrasında uydu üreten, uydu fırlatan fakat bununla kanaat etmeyip uydu ihraç eden bir ülke haline geleceğini ifade eden Arslan, “Doğal yalnızca uydu yapmak yetmiyor. Bunların fırlatılabilme kapasitesi ve kabiliyeti de ülkeler için fazlaca ehemmiyetli. Bu sektörde avantaj elde etmiş oluyor. Ikimiz de inşallah Türkiye Uzay Ajansı’yla beraber artık fırlatma kabiliyetine de haiz bir ülke olacağız” dedi.

Dünyada birinci lige çıkacağız

Türkiye Uzay Ajansı kurulmasının yeni gelişimleri de bununla beraber getireceğini ifade eden Bakan Arslan şunları kaydetti: “İnşallah biz uzay ajansı hüneriyle dünyada uzay ile ilgili, uzayla ilgili işlemler mevzusunda da birinci lige çıkmış olacağız. Artık birinci ligde hareket edeceğiz ve büyük bir pazardan söz ediyoruz.”

Yorum Yap